Kalender

Repræsentantskabet

Sammensætningen af vores øverste myndighed, repræsentantskabet, afspejler Krogerups historie og oprettelse i 1946: Skolen skulle være med til at sikre det demokrati, som havde vist sig at være så skrøbeligt i 30’ernes og 40’ernes Europa.

Initiativet til oprettelsen af Krogerup Højskole blev taget af folketingsmedlemmer på tværs af alle partier, repræsentanter fra LO og DA og fra det der senere kom til at hedde Dansk Ungdoms Fællesråd, hvor den første forstander Hal Koch var formand. Derfor sidder der også i dag repræsentanter fra alle Folketingets partier, arbejdsmarkedets parter og DUF i vores øverste myndighed.

Repræsentantskabet består i dag af følgende medlemmer:

– Christian Holm Donatzky, Det Radikale Venstre, medlem af bestyrelsen
– Eva Møller, Det Konservative Folkeparti, folkevalgt revisor
– Henning Nørhøj, Socialistisk Folkeparti
– Per Dalgaard, Dansk Folkeparti
– Hans Andersen, Venstre
– Bjørn Svensson, Enhedslisten, folkevalgt revisor
– Carsten Nielsen, Socialdemokratiet
– May-Britt Kattrup, Liberal Alliance
– Carolina Magdalena Maier, Alternativet

– Kasper Sand Kjær , formand for DUF
– Morten E. G. Jørgensen, generalsekretær for DUF

– Sofia Spacciante, elevforeningen
– Ida Meesenburg, elevforeningen
– Maria Wulff Christensen, elevforeningen
– Emma Wied, elevforeningen
– Johan Hagemann, valgt på forårsholdet 2016
– Caroline Louise Ottesen, valgt på efterårsholdet 2016
– Peter Werli Christiansen, valgt på forårsholdet 2017
– Molly Maria Bisgaard Koch, valgt på efterårsholdet 2017
– Maiken Exner Holmboe, valgt på forårsholdet 2018
– Solbjørk Finnsdottir, valgt på forårsholdet 2018
– Andreas Ishøj Olsen, valgt som suppleant på efterårsholdet 2018
– Frida Bronée, valgt på efterårsholdet 2018

– Thomas Lykke Pedersen, personlig valgt, borgmester Fredensborg Kommune
– Bo Lidegaard, personlig valgt, tidligere chefredaktør på Politiken
– Michael Juul Holm, personlig valgt, Louisiana og tidligere lærer
– Annette Hartvig Larsen, personlig valgt, adm. direktør i Aarstiderne, medlem af bestyrelsen
– Lasse Langdahl, personlig valgt, tidligere elev, medlem af bestyrelsen
– Sofie Schytz Juul, personlig valgt, tidligere elev, arkitekt
– Yildiz Akdogan, personlig valgt, tidligere lærer, debattør og politiker (S)
– Jens Jonatan Steen, personligt valgt, chefredaktør på Netavisen Pio og partner i firmaet Råt og Usødet.
– Monika Skadborg, personlig valgt, Danske Studerendes Fællesråd
– Catherine Lefebvre, personlig valgt, leder af Karen Blixen Museet
– Mikael Fock, personlig valgt, leder af Kulturværftet og Toldkammeret,  medlem af bestyrelsen
– Julie Hornbek Toft, personlig valgt, vært på DR, tidligere elev
– Peder Hjort-Madsen, personlig valgt,  adjunkt, Ph.d., Professionshøjskolen Metropol
– Alfred Josefsen, personlig valgt, beklæder diverse bestyrelses-formandsposter bl.a. i UNICEF, tidligere elev, bestyrelsesformand
– Claus Bindslev, personlig valgt, stifter og leder af Nextstep by Bindslev
– Sarah Hellebek, personlig valgt, tidligere elev
– Olav Hesseldahl, personlig valgt, stifter og leder af Ungdomsbureauet

X