
Sommerkursus i pileflet: “Pludselig kigger man op, og så har man flettet i fem timer. Det er magisk.”
Allerede som 21-årig blev møbelsnedker og kunsthåndværker Helene Stavenuiter helt opslugt af at flette i pil. Til sommer underviser hun i pileflet på kurset Under Åben Himmel i uge 28. Her håber hun at give glæden ved et gammelt håndværk videre til andre.
af Sidsel Hoe | 08.05.2025 |
“Man glemmer sig selv, og man kommer ind i et helt fantastisk håndværksflow, når man fletter,” siger hun.
“Pludselig kigger man op, og så har man flettet i fem timer. Det er ret magisk,” siger Helene Stavenuiter, der underviser i pileflet på Krogerup Højskole i uge 28 på sommerkurset ‘Under Åben Himmel’.
Pileflet trækker mange tråde til både strik og vævning, hvor man også laver de samme bevægelser gang på gang og fletter ind og ud igen og igen.
Men der er en afgørende forskel, mener Helene Stavenuiter. Nemlig at pilen indimellem viser sig at være uforudsigelig, og det giver hver enkelt kurv eller fad, man laver, en helt særlig karakter.
“Pil er et naturmateriale, der har sit eget liv. Vi er så vant til, at vi kan styre alting, men det kan man ikke altid med pil. Dét er forskellen i forhold til at strikke med garn for eksempel, og det synes jeg, er ret skønt.”
I Danmark har vi flettet i pil helt tilbage til jernalderen, og der er da også mange fordele ved pileflet. For det første er en kurv af pileflet klimavenlig. Når pilen bliver høstet, skal den nemlig bruge en masse CO2 for at vokse sig stor igen. For det andet er det et meget holdbart materiale.
“En kurv kan holde i utrolig mange år, og så kan du endda smide den i komposten, når den ikke kan holde længere. Jeg har i øvrigt tit repareret min mors brændekurv, som nogen har flettet for årtier siden. Så det er uden affald og meget bæredygtigt.”
På workshoppen bliver man blandt andet præsenteret for den catalanske bund, som er Helene Stavenuiters yndlings, fordi den er både sjov at flette og flot at se på, siger hun. Der vil også blive vist andre teknikker, og man får mulighed for at arbejde med forskellige slags pil i forskellige farver – alt sammen dansk økologisk pil groet i Nordsjælland.
Man kan deltage i workshoppen med pileflet uanset om man har meget erfaring eller aldrig har prøvet at flette med pil før.
Du kan læse mere om sommerkurset Under Åben Himmel her: https://krogerup.dk/korte-kurser/under-aaben-himmel/
Kontakt os
+45 49 19 03 80
kontoret@krogerup.dk

Therese Juncker
Administrationschef
KONTAKT
Krogerup Højskole
Krogerupvej 13
3050 Humlebæk
CVR: 44913216
EAN: 5790002583926
E-mail: kontoret@krogerup.dk
Telefon: 49 19 03 80
(man-tors 9.15-12.15)